business_meeting

Čo ponúkajú banky pred veľkou zmenou

30.04.2018

  • Zdieľaj článok

Jarné kampane bánk patria k najatraktívnejším - v tomto čase predajú finančné domy najviac hypoték. Pre avizované sprísňovanie úverových pdomienok môžeme očakávať jedno posolstvo - požičajte si, kým sa dá.

Opatrenie Národnej banky Slovenska reaguje na vysokú mieru zadlženia. Ešte v roku 2009 bola zadlženosť našich domácností druhá najnižšia v strednej a východnej Európe. Odvtedy sa viac ako zdvojnásobila a dostala sa na najvyššiu úroveň v regióne. Od 1. júla preto plánuje NBS postupne zaviesť obmedzenia, napríklad na maximálnu sumu úveru k celkovému príjmu.br>

Pocítia to mladí

Podľa Tatra banky zasiahne takéto opatrenie najmä mladých klientov vo veku 26 až 35 rokov. "Títo klienti budú nútení odsunúť kúpu nehnuteľnosti na neskorší čas, čo má vplyv na skrátenie domy, na ktorú si budú môcť úver na bývanie vziať," argumentuje Matej Darovec, vedúci oddelenia úverov pre fyzické osoby.

Dodáva, že nedostupnosť vlastného bývania budú nahrádzať prenájmom, ktorý zníži ich schopnosť odkladať si vlastné prostriedky na financovanie nehnuteľnosti. Podľa banky budú mladí nútení hľadať si bývanie vo vzdialenejších lokalitách, ktoré budú cenovo dostupnejšie, nie vo väčších mestách, ako sú napríklad Bratislava či Košice.

Analytik Fincentra Peter Világi dodáva, že nové pravidlá môžu poznačiť aj podnikateľov, ktorí si optimalizujú svoje daňové priznania. Pre postupné zavádzanie zmien pocítime naplno dôsledky až na jar budúceho roka, vysvetľuje Slavomír Molnár z Finančnej hitparády.  "Očakávame pokles počtu poskytnutých úverov rádovo o desiatky percent. Nasledovať by malo postupné zníženie cien nehnuteľností, zvyšovanie úrokových sadzieb a rôznych poplatkov, ktorými si banky budú kompenzovať výpadok príjmov," tvrdí.

Oslovení analytici sa zhodujú, že práve aktivita Národnej banky Slovenska bude rozhodujúcim apelom, ktorý banky využijú, aby si na poslednú chvíľu odkrojili čo najväčší podiel z trhového koláča.br>

Radšej dlhšie fixácie

Väčšina bánk v súčasnosti pokračuje v kampaniach zo záveru predchádzajúceho kalendárneho roka. "Banky veľkej štvorky medzi sebou bojujú o každého klienta. Dve z týchto bánk dokonca preplácajú klientovi nejakou formou pokutu za predčasné splatenie hypotéky." hovorí Slavomír Molnár.

Ako vysvetľuje, aktuálne sa najvýhodnejšie sadzby v rámci päťročnej fixácie pohybujú od 1,2 percenta pri 80-percentnom financovaní a 1,5 – 1,55 percenta pri 90-percentnom financovaní. Hoci práve päťročné fixácie patria k najčastejším, klienti by mali zvážiť aj dlhšie. Aj keď možno zaplatia trocha viac, majú istotu, že sa im splátka nebude dlho meniť ani pri prudkom zvýšení ceny peňazí na trhu. "V USA sú bežné fixácie na 15 aj 30 rokov," dodáva E. Babušiak.  "Historicky sme na najnižších úrokových sadzbách, takže je skôr riziko, že tieto sadzby za nejaké časové obdobie pôjdu hote, ako by išli dole," potvrdzuje aj R. Valkobr>

Čo sa zmení

Od 1. júla nebudú môcť banky poskytovať úvery, ktorých výška presahuje 90 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. V prípade úverov, kde je tento pomer v rozmedzí 80 až 90 percent, nemôže byť ich podiel viac ako 35 percent, od októbra už iba 30 percent, od nového roka 25 percent a od 1. apríla budúceho roka len pätina celkového objemu.

Od 1. júla sa zavádza aj limit na celkové zadlženie. To nesmie byť vyššie ako osemnásobok ročného príjmu žiadateľa. Banky však dostanú možnosť na výnimky. Maximálny podiel takýchto úverov bude najprv 20 percent, od októbra už len 15 percent, od januára desatina a od 1. apríla iba päť percent.

zdroj: sme.sk

Vypočítaj, koľko vieš s nami ušetriť na hypotéke

Výška Vašej hypotéky

Doba splácania v rokoch

najvýhodnejšia hypotéka

Hypotekárna kalkulačka vám vypočíta predpokladanú výšku vašej mesačnej splátky. Pokiaľ chcete vedieť ako získať najvýhodnejší úrok na trhu, kontaktujte nás, my vám poradíme.

Mesačná splátka pri úroku 1,20% p.a.:

281

Reprezentatívny príklad:
Klient vo veku 28 rokov, VŠ II. stupňa, do úverového vzťahu vstupuje sám, bez záväzkov. Jeho čistý mesačný príjem vo výške 1 150 € zo závislej činnosti na dobu neurčitú, výška úveru 60 000 €, LTV 80 %, účelom úveru je kúpa bytu v Bratislave - Petržalka, zabezpečenie úveru nadobúdajúcou nehnuteľnosťou. Splatnosť úveru klient žiada na 30 rokov, FIX 5 R, anuitné splácanie, telefón s paušálom. Ak je podmienkou získania najvýhodnejšej úrokovej sadzby poistenie schopnosti splácať úver, v tom prípade klient požaduje základný balík, ktorý je k zvýhodneniu potrebný.

Mám záujem, prosím kontaktujte ma

x Infolinka: 0800 900 900
Po-Pia 8:00-18:00 hod.