business_meeting

Mladým hrozí problém s hypotékami. NBS sprísni pravidlá

30.04.2018

  • Zdieľaj článok

Slovensko je rekordérom v zadlžovaní domácností v rámci krajín Únie. Národná banka Slovenska pripravuje ďalšie obmedzenia pre poskytovanie hypoték.

Zmeny sa budú týkať prísnejšieho posudzovania príjmov pri nových žiadostiach o úver. Slováci si budú môcť požičať maximálne osemnásobok ročného príjmu. V prípade čistej priemernej mzdy za minulý rok je to približne 70-tisíc eur. Analytička Fincentra Zuzana Šimonová však spresňuje, že časť klientov dostane výnimku. "Stále bude možnosť poskytnúť istú časť úverov presahujúcich túto hodnota. Tento podiel sa bude len postupne znižovať. Od 1. júla tohto roku bude môcť túto hodnotu presahovať 20 percent nových úverov. Je to prakticky rovnaká úrovaň, akú banky poskytujú aj v súčasnosti. Od letasa teda neočakáva v podstate žiadny vplyv."br>

Obmedzenia prichádzajú postupne

Regulátor postupne obmedzuje úverovanie už štyri roky. Obmedzenia sa v prvom kroku týkali takzvaných stopercentných hypoték, keď v minulosti nebolo potrebné mať nasporenú žiadnu sumu. Dnes platí obmedzenie pre úvery, kde je takzvané LTV - teda pomer výšky úveru a hodnoty založenej nehnuteľnosti - vyššie ako 90 percent, po novom sa budú sledovať pôžičky s LTV cez 80 percent.

"Požadovaná výška našetrených peňazí je aktuálne na úrovni minimálne 10 až 20 percent z výšky investície do nehnuteľnosti," opisuje súčasný stav pre HN výkonný riaditeľ Finančného kompasu Maroš Ovčarik. V tomto roku tiež musí klientovi po zaplatení splátky a po odpočítaní životného minima ostať 15-percentná rezerva z čistého príjmu. Od júla sa zvýši na 20 percent.

Na zmeny doplatia najmä mladší klienti. Mladí ľudia totiž majú v bankách našetrené omnoho menej ako ostatní. Podľa analytikov navrhované opatrenia zasiahnu skupinu klientov do 35 rokov, ktorí majú priemerne nasporených len 1 632 eur. Je to o 64 percent menej ako starší klienti, ktorí môžu počítať s rezervou priemerne vyše 4 500 eur. Vyplýva to z údajov Poštovej banky. "Mladí klienti preto budú nútení odsunúť kúpu nehnuteľnosti na neskorší čas, čo má vplyv na skrátenie obdobia, na ktoré si budú môcť úver na bývanie vziať. Nedostupnosť vlastného bývania budú nahrádzať prenájmom, ktorý zníži ich schopnosť odkladania vlastných prostriedkov na financovanie nehnuteľnosti," hovorí vedúci oddelenia úverov pre fyzické osoby v Tatra banke Matej Darovec."br>

V hre sú iné možnosti

Súčasné obmedzenia vzhľadom na vývoj zadlženosti klienti podľa odborníka očividne nevnímajú ako varovania, ale ako prekážky, ktoré treba obísť. "Očakávam, že sa zvýši záujem o alternatívne formy financovania, ako sú peer-to-peer pôžičky, keďže nie sú súčasťou úverového registra, a úvery zo zahraničiaa, keďže úverové registre nie sú medzi krajinami prepojené," tvrdí pre HN Pavel Škriniar z Ekonomickej univerzity. Roman Feranec zo Žltého melóna tvrdí, že ponúkajú viaceré typy pôžičiek, medzi ktorými je i pôžička na dofinancovanie hypotéky. "Nejde teda o hypotekárny úver, ale o možnosť dofinancovať poskytnutú hypotéku z banky. Túto pôžičku ponúkame od leta minulého roku a konštantne sa dopyt po nej medzimesačne zvyšuje," dodáva Feranec.

Zdroj: hnonline.sk

Vypočítaj, koľko vieš s nami ušetriť na hypotéke

Výška Vašej hypotéky

Doba splácania v rokoch

najvýhodnejšia hypotéka

Hypotekárna kalkulačka vám vypočíta predpokladanú výšku vašej mesačnej splátky. Pokiaľ chcete vedieť ako získať najvýhodnejší úrok na trhu, kontaktujte nás, my vám poradíme.

Mesačná splátka pri úroku 1,20% p.a.:

281

Reprezentatívny príklad:
Klient vo veku 28 rokov, VŠ II. stupňa, do úverového vzťahu vstupuje sám, bez záväzkov. Jeho čistý mesačný príjem vo výške 1 150 € zo závislej činnosti na dobu neurčitú, výška úveru 60 000 €, LTV 80 %, účelom úveru je kúpa bytu v Bratislave - Petržalka, zabezpečenie úveru nadobúdajúcou nehnuteľnosťou. Splatnosť úveru klient žiada na 30 rokov, FIX 5 R, anuitné splácanie, telefón s paušálom. Ak je podmienkou získania najvýhodnejšej úrokovej sadzby poistenie schopnosti splácať úver, v tom prípade klient požaduje základný balík, ktorý je k zvýhodneniu potrebný.

Mám záujem, prosím kontaktujte ma

x Infolinka: 0800 900 900
Po-Pia 8:00-18:00 hod.